”Usłysz Kulturę” Audioteki to program finansujący autorskie projekty audio, który ruszył w czerwcu 2020. Pierwsze produkcje są już realizowane. Dzięki programowi Audioteki powstaje audiomusical na podstawie dramatu “Pigmalion” w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego Roma z Warszawy oraz audioserial “Lodowa Przełęcz” we współpracy z aktorami Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
Pierwszy audiomusical w Polsce
Produkcja przygotowywana przez Teatr Muzyczny Roma bazuje na dramacie autorstwa George’a Bernarda Shawa “Pigmalion”. Historia opowiada o zakładzie pomiędzy profesorem Higginsem a pułkownikiem Pickeringiem. Profesor twierdzi, że dzięki jego lekcjom pięknego mówienia i manier, biedna kwiaciarka Eliza z sukcesem wejdzie na towarzyskie salony.
Na potrzeby musicalu, powstanie zupełnie nowa muzyka. Autorem libretta i tekstów piosenek jest Bartosz Szpak. Kompozytorką i producentką muzyki - Marta Zalewska. Bartosz Szpak jest aktorem i kompozytorem, twórcą autorskich superprodukcji dźwiękowych takich jak „Czarne Źródło”, „Sherlock Holmes: Odcienie Czerni”, „Kim jest Max Winckler?”. Marta Zalewska to wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i liderka swojego zespołu.
- Przenieśliśmy akcję musicalu do Londynu lat 60. - starałam się stworzyć utwory, które oddadzą klimat i estetykę tamtego, bardzo inspirującego okresu w muzyce i sztuce - mówi Marta Zalewska. - We współpracy z Błażejem Domańskim odpowiedzialnym za miks i mastering, użyliśmy mikrofonów, wzmacniaczy i instrumentów z epoki. Wszystkie utwory nagraliśmy na taśmę. Dzięki temu uzyskaliśmy analogowe brzmienie, na którym mi zależało - wyjaśnia.
W audiomusicalu zagrają artyści związani ze scenami TM Roma, niektórzy z nich znani już są z najlepszych superprodukcji Audioteki. Premiery audiomusicalu możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.
- To znakomicie, że nasi młodzi, zdolni aktorzy w czasach pandemii, przy tylu ograniczeniach związanych z graniem przedstawień, starają się dotrzeć do widzów na różne nowatorskie sposoby. Artyści związani przede wszystkim z kameralną Novą Sceną Teatru Muzycznego ROMA wpadli na genialny pomysł: postanowili napisać i nagrać audiomusical na podstawie „Pigmaliona” G.B.Shawa. To jest zupełnie nowy format, coś czego do tej pory jeszcze nie było. Libretto i teksty napisał Bartosz Szpak, a za muzykę odpowiedzialna była Marta Zalewska. Oboje spisali się doskonale. Jestem przekonany, że efekt końcowy będzie fantastyczny, bo talent naszych artystów gwarantuje sukces, czego dowodzą produkcje na deskach TM ROMY, w których występują. To nasz pierwszy wspólny projekt z Audioteką i mam nadzieję, że będą kolejne - Wojciech Kępczyński, Dyrektor TM Roma.
Audioserial bazujący na prawdziwej historii
„Lodowa Przełęcz” to historia inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Audioserial opowiada o niewyjaśnionej do dzisiaj tragedii rodziny Kaszniców, która miała miejsce w sierpniu 1925 roku w Tatrach i jest nazywana najbardziej zagadkowym wydarzeniem w historii polskiego taternictwa oraz ratownictwa górskiego.
W trakcie przeprawy przez Lodową Przełęcz zmarło trzech mężczyzn - Kazimierz Kasznica, jego syn Wacław oraz towarzyszący im młody student i taternik Ryszard Wasserberger. Jedyną ocalałą z tragedii była Waleria Kasznicowa, żona Kazimierza.
W trakcie śledztwa pojawiały się różne poszlaki, a międzywojenna prasa licytowała się na teorie spiskowe. Czy powodem śmierci mężczyzn było wycieńczenie fizyczne, morderstwo, za które odpowiada Kasznicowa, a może śmierć trzech osób była efektem zjawisk paranormalnych, w które gorąco wierzono w tamtych czasach?
Nagrania audioserialu rozpoczęły się 3 sierpnia 2020, czyli dokładnie w dniu 95 rocznicy tragedii i - poza Lodową Przełęczą - są realizowane w prawdziwych lokacjach i plenerach m.in. w pracowni Teodora Axentowicza, Chałupie Sabały, Wąwozie Kraków i na Kasprowym Wierchu, a także w specjalnie zaaranżowanym studiu w Kinie Sokół w Zakopanem.
- Jest to niezwykła historia, realizowana w samym sercu zdarzeń. Mimo iż jest fabularyzowana, nagrania w terenie dodadzą autentyczności produkcji i przybliżą atmosferę tamtych dni. Współpraca z Teatrem Witkacego w Zakopanem ma dla nas szczególne znaczenie – to otwarcie się na nowy zespół artystyczny, pracę w zupełnie nowym miejscu - mówi Paulina Drzastwa, szefowa produkcji.
Premiera audioserialu “Lodowa Przełęcz” na podstawie scenariusza Katarzyny Gondek i Katarzyny Szczerby planowana jest na październik.
Nabór projektów wciąż trwa
Twórcy wciąż mogą aplikować do programu “Usłysz kulturę”. Na realizację nowych projektów kultury Audioteka chce przeznaczyć 4 mln zł. Informacja o zakończeniu naboru pojawi się na stronie akcji z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Aplikować do programu “Usłysz kulturę” należy za pośrednictwem naszej strony. Pomysły można zgłaszać przez specjalny formularz, znajdujący się w sekcji Wezwanie – Zgłoś projekt.